Regionen
- Details
- Geschrieben von: Dariusz Knitter
- Kategorie: Schwarzwassertal
Nasze krajobrazy zmieniają się. Dziś nie jest już takie samo jak wczoraj. Zmiany, często niezauważalne z dnia na dzień, łączą się w tygodnie, miesiące lata i stulecia. Czasem są nagłe i potrzebujemy czasu, by do nich przywyknąć, a potem zapominamy to, że wzdłuż tej drogi stały kiedyś piękne drzewa, a tu, gdzie jest plac stał dom. Gdybyśmy przenieśli się w czasie o 150 lat wstecz do połowy XIX wieku, nasze wioski byłyby trudne do poznania. Czasami tylko pojawiłby się obiekt, który byłby dla nas znajomy. A to kościół w Ulesiu, czy Rzeszotarach, a to jakiś dom, który ocalał, droga, która wije się pomiędzy polami tak samo jak teraz. Półtora wieku temu krajobraz naszych wsi i pól był inny. Gdziekolwiek byśmy stanęli zauważylibyśmy coś co wówczas było na tej ziemi wszechobecne, a po czym nie ma już w naszej gminie śladu. To wiatraki.
- Details
- Geschrieben von: Dariusz Knitter
- Kategorie: Schwarzwassertal
Artykuł z 7 listopada 2018 roku
Studnica - Steudnitz - to podlegnicka wioska w gminie Miłkowice na Dolnym Śląsku. Jest jedną z najstarszych miejscowości w okolicy. Jej historia sięga przynajmniej 13. wieku. Położona przy ważnym trakcie komunikacyjnym Legnica -Chojnów, była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W okolicach Studnicy w XIII wieku miała miejsce półlegendarna bitwa pomiędzy braćmi Henrykiem Pobożnym i Konradem Kędzierzawym – synami Henryka Brodatego i św. Jadwigi (Śląskiej) z Andches. Zwycięstwo Henryka Pobożnego rozstrzygnęło losy Ślaska, który na kolejne wieki utrwalił więzi ze Świętym Cesarstwem.
- Details
- Geschrieben von: Dariusz Knitter
- Kategorie: Schwarzwassertal
Mit Freuden stimmen wir heut
all zusammen und loben,
Sankt Johannes, deinen Namen,
herzlich dich zu ehren,
dieses wir begehren:
Steh uns bei zu jeder Zeit,
o Johannes, unsre Freud!
- XIX wieczna pieśń -
Stoi sobie kamienny Jan na zakręcie w Pątnówku. W rękach trzyma chrystusowy krzyż modląc się od wieków do Pana. Skąd się wziął? Kim był? Co robi przy naszych drogach, mostach, wśród pól i w miastach.
- Details
- Geschrieben von: Dariusz Knitter
- Kategorie: Schwarzwassertal
Grzymalin, wioska leżąca nieco na uboczu, jest jak młodszy i trochę niedoceniony brat Miłkowic. Ale w latach od 1945 do 1954 Grzymalin był ważniejszy. To tu przez dziewięć lat mieściła się siedziba naszej gminy. Wioska ma starą, bo sięgającą XIV wieku historię. Langenwaldau po niemiecku znaczy 'długi las'. Pierwszy raz Grzymalin wzmiankowany jest w XIV wieku., a jego pierwotna nazwa to Langenwaldi. Wioska składała się z kilku części. Licząc od Rzeszotar były to: Sechhufen– sześć łanów (gospodarstw) kończąca się w okolicach obecnego domu nr 10, Nieder- (Dolny) - mniej więcej do współczesnego gospodarstwa o nr. 56, i Ober- (Górny) pozostała część wioski.