Wybierz swój język

graf. Dariusz Knitter

Gdyby dzisiaj spytać mieszkańców z czego słynie Arnsdorf (Miłkowice)? Odpowiedź jest prosta, choć już trochę historyczna – z kolei!
A z czego słynął Arnsdorf zanim 1 października 1845 roku otwarto, przeprowadzoną przez naszą wioskę, linię kolejową Liegnitz – Bunzlau?

Arnsdorf nigdy w swojej historii wielką wioską nie był. Ot bardziej przysiółek niż wioska, gdzie nawet kościoła nie było, ani pałacu. Na nabożeństwo trzeba było co niedzielę wybierać się kilku kilometrową podróż do Steudnitz (Studnica). Jednak było coś co wyróżniało tą wioskę na tle nie tylko najbliższej okolicy, ale nawet na tle całego Księstwa Legnickiego. Tym czymś był wielki zbiornik wody. Być może, że nawet większy niż jezioro Kunickie. Z tego powodu Arnsdorf był po części wioską rybacką. Ponoć nieuprawione, jak donosi Hans von Schweinichen, odłowy w miłkowickich stawach prowadził sam książę Henryk XI Legnicki. O tej niezwykle interesującej historii opowiemy w przyszłości.

 Wielki staw na północ od Miłkowic.

Mapa z 1736

Fragment mapy z bitwy pod Legnicą
(15 sierpnia 1760) z zaznaczoną wschodnią częścią Arnsdorfer Teich (Staw Miłkowicki)


Ten wielki zbiornik jest udokumentowany na części map, a na części w ogóle go nie ma. Na zdjęciach dwie mapy z 1736 i 1760 roku, gdzie zbiornik jest zaznaczony. Nie ma go na późniejszych mapach topograficznych z XIX wieku. Na mapie z 1933 roku nie ma nawet dzisiejszych, położonych w jego południowo-wschodniej części stawów.

 

Możliwy największy zasięg Miłkowickiego Stawu - w rzeczywistości mógł być nieco mniejszy po północnej i zachodniej swojej stronie i dochodzić zgodnie z mapą z 1736 roku do kanału Karls Graben - Kanał Karola (kolor ciemnoniebieski)

Szacunkowo można określić powierzchnię stawu do maksymalnie około 1,2 km kw. A lustro wody dla wielkości z mapy z 1736 roku musiało być na poziomie około 121,9 m nad poziomem morza. Co dawało niewielką głębokość zbiornika nie przekraczającą 3 metrów. Na współczesnej mapce topograficznej naniesiono przypuszczalny maksymalny zasięg zbiornika. Gdyby było do dziś, to Miłkowice byłoby być może rekreacyjną wioską położoną wzdłuż południowego brzegu największego zbiornika wodnego w całym najbliższym regionie. Proszę zwrócić uwagę, że do Bärsdorf=-Trach (Niedźwiedzice)  można było wybrać się łódką w romantyczną podróż.